Moje inspiracje, poznaj znakomitych artystów

Dzisiaj mam dla Ciebie kilka słów o czterech inspirujących mnie artystach. A na końcu wpisu znajdziesz pozostałych twórców.

  1. Joan Mitchell
  2. Claude Monet
  3. Juliusz Joniak
  4. Jan Szancenbach

01. Joan Mitchell

Cypress

(1925 – 1992) amerykańska artystka, zajmowała się głównie malarstwem i grafiką. Była jedną z niewielu kobiet, którym udało się zaistnieć w świecie powojennej sztuki abstrakcyjnej.

Abstrakcyjny impresjonizm

Mitchell w swojej twórczości nawiązywała do  odczuć emocjonalnych które pojawiały się w konkretnym miejscu, które w jakiś sposób było dla niej ważne.  Te abstrakcyjne kompozycje tworzyła w swoim studio w Vétheuil (małej francuskiej miejscowości).

La Grande Vallée II (Amaryllis)

Kliknij w zdjęcie powyżej aby przejść na stronę poświęconą twórczości Joan Mitchell, która jest źródłem powyższego zdjęcia.

Niesamowita wystawa

„Monet – Mitchell” 
Gdzie: Fondation Louis Vitton (Paryż)
Kiedy: 05.10.22 do 27.02.23

To wystawa czasowa, prezentująca twórczość Joan Mitchell oraz Claude Monet’a. Była to chyba najlepsza z najlepszych ekspozycji jakie miałam okazję doświadczyć oraz zobaczyć 

Choć każdy z twórców reprezentuje różną epokę, to co ich łączy, to wspólne inspiracje, podobny styl, gest malarski oraz zamiłowanie do monumentalnych dzieł.

Zobacz jak wyglądała ekspozycja

02. Claude Monet

(1840 – 1926) – francuski malarz, jeden z twórców i czołowych przedstawicieli impresjonizmu.

Nenufary (Lilie wodne)

W swoich ostatnich  obrazach (Lilie wodne) Monet starał się odtworzyć motywy, które obserwował na powierzchni stawu z liliami wodnymi w Giverny.  Artysta stworzył ponad 250(!) obrazów olejnych przedstawiających nenufary.

Osobiście uwieeelbiam ten cykl jego prac, dlatego tutaj zostawiam wam link do Wikipedii gdzie możecie je zobaczyć wirtualnie 🙂 

Musée de l'Orangerie

 Jestem przeszczęśliwa, że udało mi się odwiedzić Musée de l’Orangerie (Paryż) – to niewielkie muzeum z owalnymi salami, w których zaprezentowane są wielkoformatowe płótna z liliami wodnymi.

A tutaj coś super: klik tu możecie zwiedzić to muzeum wirtualnie!

Musée de l'Orangerie
Musée de l'Orangerie Nenufary Claude Monet
Musée de l'Orangerie

Impresjonizm(fr. impressionisme, łac. impressio – odbicie, wrażenie) to kierunek w sztuce. Najbardziej charakterystyczną cechą malarstwa było dążenie do oddania zmysłowych, ulotnych momentów – „złapania uciekających chwil”

Impresja, wschód słońca

Nazwa tego kierunku pochodzi od tytułu obrazu Claude’a Moneta Impresja, wschód słońca (1872, olej na płótnie)Obraz znajduje się w Musée Marmottan Monet w Paryżu.

 „To, co [Monet] w końcu znalazł, było jednak nie tyle nową, co bardziej kompleksową zasadą; i: nie leżała ona w Naturze, jak myślał, ale w istocie samej sztuki, w jej 'abstrakcyjności'”. – Clement Greenberg (amerykański krytyk)

03. Juliusz Joniak

(1925 – 2021) – polski malarz, grafik, pedagog. Od lat 80 w jego malarstwie dominuje pejzaż, głównie krajów południowych: Francja, Hiszpania, Włochy i dzisiaj pokaże wam prace właśnie z tego okresu. Nie malował w plenerze, plener był dla niego punktem wyjścia, inspiracją do uchwycenia klimatu danego miejsca.

Wiecie co jeszcze jest super inspirujące?

Joniak sam projektował ramy do swoich obrazów, traktował je jako integralna część obrazu. Może się wydawać, że są nieregularnie pokryte farbą, ALE jest to celowy zabieg, mający na celu stworzenie wrażenia padających promieni słonecznych na obraz.

W jego pracach można się doszukać inspiracji twórczością postimpresjonistów oraz ekspresjonistów przedwojennej École de Paris.

Galeria Art Decorum

Za co ja go cenię?

 Za szeroką gamę kolorów, za ich świeżość i czystość, za rodzaj świetlistości, za lekkość malarską, za fascynację urodą południowych klimatów.

Galeria Art Decorum
Galeria Art Decorum

„Czerpał inspiracje z południa, które można nazwać pejzażem radości życia – aprobaty świata.”  – Jerzy Madeyski

École de Paris – (tzw. szkoła paryska) najczęściej używa się go dla określenia grupy malarzy obcokrajowców, którzy w latach 1905–30 osiedli w Paryżu. Jest raczej nazwą nowego zjawiska w rozwoju sztuki nowoczesnej niż określonego jej prądu czy stylu.

Popularnym miejscem spotkań była paryska dzielnica Montparnasse, a szczególnie kawiarnia Le Dôme oraz La Rotonde

Postimpresjoznim – (1886-1905) to określenie, które odnosi się do sztuki, która wywodzi się z impresjonizmu. Częściowo go kontynuuje, ale w dużej mierze odrzuca pewne założenia.

Postimpresjoniści uważali, że impresjonizm jest pozbawiony emocji, więc chodziło im o mówienie o emocjach za pomocą barw

Można powiedzieć, że to było tak: impresjonizm był dla wielu artystów punktem wyjścia, inspiracją, a następnie każdy z nich eksperymentował na swój sposób.

04. Jan Szancenbach

(1928 – 1998) polski malarz, przedstawiciel koloryzmu, profesor i rektor Akademii Sztuk Pięknych.

Malował pejzaże, martwe natury oraz widoki wnętrz pełne ekspresji i bogatej faktury.  Jego malarstwo podobnie jak u jego kolegi (Juliusza Joniaka) również jest pełne światła i nasyconych barw, co buduje beztroski, hedonistyczny nastrój.

Malarz osiągnął bardzo szeroką skale odcieni czerwieni i często pojawia się u niego arbuz 🙂

Czasami zarzucano mu, że nie maluje nic nowego. Spotykał się też z określeniem: Kto dzisiaj tak maluje i że nie jest nowoczesny.

Galeria Art Decorum
Galeria Art Decorum

Koloryzmkierunek malarski, który wykształcił się i zdominował polską sztukę w latach 20′. Miał być czystą grą malarską. Artyści co do zasady unikali czerni, za to operowali barwami ciepłymi: czerwień, żółć, oranż, zaznaczając cienie chłodnymi: zieleń, błękit. Często nakładali farbę drobnymi plamkami, które tworzyły jednolitą materię malarską.

Galeria Art Decorum

Spis wymienionych i pozostałych twróców, którzy są dla mnie inspiracją

Każda z wymienionych tu postaci wyróżnia się dla mnie czymś innym. Oczywiście do jednych mi bliżej do innych dalej, jednak zdarza mi się czerpać inspirację z każdego z nich.

  1. Joan Mitchell
  2. Claude Monet
  3. Juliusz Joniak
  4. Jan Szancenbach

    Pozostali:
  5. Henri Matisse
  6. Gaetano Pesce
  7. David Hockney
  8. Gabriele Munter
  9. Pablo Picasso
  10. Wojciech Fangor
  11. Ettore Sottsass

Ciekawe linki

Tutaj znajdziesz ciekawe odnośniki wymienione wcześniej w tekście:

  1. Joan Mitchell Foundation – https://www.joanmitchellfoundation.org/
  2. Fundacja Louis Vitton (warto czasami zaglądnąć i sprawdzić co obecnie można u nich zobaczyć –  https://www.fondationlouisvuitton.fr/en
  3. Wikipedia Nenufary – https://pl.wikipedia.org/wiki/Lilie_wodne
  4. Musée de l’Orangerie – Google Arts & Culture
  5. Galeria Art Decorum skąd pochodzą zdjęcia prac Juliusza Joniaka oraz Jana Szancenbacha – https://www.art-decorum.pl/
  6. Portal Niezła sztuka i artykuł o École de Paris – https://niezlasztuka.net/o-sztuce/fenomen-ecole-de-paris/